بادکش

طب سوزنی می تواند مکمل و حتی جایگرین مناسبی برای درمان بسیاری از بیماری ها باشد. در آلمان 77 درصد کلينيک هاي ضد درد از طب سوزني يا بادکش سرد استفاده مي کنند.

طب سوزنی می تواند مکمل و حتی جایگرین مناسبی برای درمان بسیاری از بیماری ها باشد. در آلمان 77 درصد کلينيک هاي ضد درد از طب سوزني يا بادکش سرد استفاده مي کنند و امروزه وسايل پيشرفته در خصوص حجامت و بادکش و طب سوزني و ... شناخته شده است که جزو صنايع پزشکي محسوب شده و در صدد قابل توجهي را به خود اختصاص داده اند. در حالت کلی بادکش از درمان های قدیمی در خاورمیانه و مصر باستان می باشد. در قديم از شاخ حيوانات و بامبو براي بادکش تر استفاده مي شده است.
بادکش ( کاپينگ) شامل دو بخش است:

بادکش خشک: بیشتر در شرق دور مورد استفاده قرار می گیرد.

بادکش تر: این نوع بادکش در اروپای شرقی و خاورمیانه مورد استفاده قرار میگیرد. در طب کلاسيک و جديد نيز مطالعات فراواني روي تأثيرات بادکش در درمان بيماري ها و مکانيسم اين تأثيرات انجام شده است. که از جمله مهم ترین پژوهش های انجام شده در این زمینه مطالعات فراوان دکتر « يوهان ابلر» ( پزشک آلماني ) و پروفسور Von neisser می باشد.
انواع بادکش:

امروزه بادکش را به دو دسته گرم و سرد تقسيم بندي مي کنند؛ به اين ترتيب که بادکش به شيوه سنتّي را که با استفاده از آتش و ليوان يا گوزه انجام مي شود به عنوان بادکش گرم و بادکش از طريق دستگاه هاي ساکشن دستي يا برقي را به عنوان بادکش سرد مي شناسند.
بادکش سرد تقريباً معادل بادکش هايي است که در طب قديم و با ابزاري مانند شاخ و با ايجاد مکش از سوي حج اّم انجام مي شده است. طبق نظر حکما و اطباء و بنا به تجربيات فراوان، پر واضح است که تاثير بادکش گرم در درمان دردها و بيماري ها بيشتر از بادکش سرد است.
بادکش گرم:

با استفاده از آتش و کاپ هاي شيشه اي انجام مي گيرد و براي کساني که در يک قسمت احساس سرما مي کنند، بهتر است.

 

 

 بادکش سرد:

با استفاده از يک دستگاه مکش و کاپ هاي پلاستيکي انجام مي شود و براي عموم قابل استفاده است.

بادکش خشک:

فقط بادکش گذاري انجام مي شود.

بادکش تر:

با استفاده از سوزن هاي ريز ( يا تيغ ) مي توان از نقطه مورد نظر که انسداد هم دارد، خون گرفت ( يعني بادکش روي موضع قرار مي گيرد تا خون را مکش کند ). اين نوع بادکش از قديم الايام در سرزمين ما - تحت عنوان حجامت - انجام مي شده است. بنابراين بادکش گذاري به عنوان يک داوري قوي آنتي ويروس مي تواند از بسياري بيماري ها پيشگيري کند و يا مشکلات موجود را درمان نمايد.

فواید بادکش درمانی :
بادکش با ايجاد خلاء باعث انبساط عروق سطحي، تجمع خون در موضع و افزايش خون رساني موضعي مي شود. در نتيجه اکسيژن و غذاي بيش تري به سلول ها رسيده ، درد و خستگي رفع مي شود.
  با بادکش کردن اطراف زخم هاي بستر مي توان به ترميم و بهبود اين زخم ها کمک شاياني کرد.
بادکش با ايجاد خلاء در تخليه ي سموم و عفونت هاي موضعي مثلاً در گزيدگي با مار و عقرب کمک کننده است.
بادکش با ايجاد فشار منفي باعث انبساط عضلاني شده و در رفع اسپاسم عضلاني که علت بسياري از دردهاي موضعي است، کمک کننده مي باشد.
بادکش با تحريک روده ها و دستگاه گوارش در درمان برخي از بيماري هاي گوارشي، نظير زخم معده، تنبلي روده و يبوست کمک کننده است.
بادکش متناوب با جذب خون به عضلات در رفع لاغري هاي موضوعي و افزايش بافت ماهيچه اي موضع مؤثر است.
اگر علت چاقي تجمع موضعي چربي باشد، بادکش گرم در سوزاندن چربي هاي موضعي مؤثر است.
تعدادي از دردهاي عضلاني بر اثر درگير شدن اعصاب حسي بين ماهيچه ها يا بافت پيوندي سخت شده ايجاد مي شود. بنابراين با بادکش نمودن در بسياري از موارد اين فشار از روي عصب برداشته شده و درد تسکين مي يابد.
در رفع خواب رفتگي ها و گزگز اندام، بادکش با تسريع خون رساني و اکسيژناسيون بافتي مؤثر مي باشد..
 بادکش درماني باعث افزايش سلول هاي دفاعي بدن مي شود؛ بنابراين سيستم ايمني را تقويت مي کند و فردي که به طور مکرر بادکش مي کند کمتر دچار بيماري مي شود و کمتر سرما مي خورد.
بادکش با ايجاد فشار منفي باعث انبساط عضلاني و رفع اسپاسم ها مي شود. پس درد را کاهش مي دهد.